Prisitaikymas prie postpandeminio darbo gyvenimo

Kasrytinė kelionė į darbą, pietūs su kolegomis ir nuolatinis socialinis kontaktas – šiuos kažkada nepajudinamus darbo komponentus pandemija pakeitė į darbą iš namų, vaizdo konferencijas ir gerokai sumažėjusį gyvo bendravimo kiekį. Ekspertų nuomone sėkmingi nuotolinio darbo rezultatai įmones skatina braižyti biurų ploto optimizavimo planus, todėl dabar kaip niekad svarbus darbuotojų komfortas ir efektyvumas. Įmonės prioritetą teiks sveiką aplinką darbe galintiems pasiūlyti moderniems biurams, kuriuose įdiegti tokie išmanūs sprendimai kaip inovatyvi ventiliacija ir individualus apšvietimas, bekontaktės technologijos, tokios kaip judesio jutikliai ir balsu valdomi valdikliai, kad sumažintų mikrobų plitimą ir skatintų higieną, ergonomiški baldai, kad padėtų darbuotojams jaustis geriau bei dirbti efektyviau. Vystant biurus keisis medžiagos, naudojamos interjere ir įrengime, – paviršiai privalės būti patogiai ir greitai valomi. Ypač svarbų vaidmenį atliks inovacijos, leidžiančios sumažinti kontaktą tarp darbuotojų: pavyzdžiui, patalpų raktai daug kur persikels į programėles išmaniuosiuose telefonuose.

Nors biurui persikėlus į namus daugelis džiaugėsi didesniu lankstumu, išryškėjo didžiausias darbo iš namų trūkumas: mažesnis darbuotojų efektyvumas. Pavargę nuo nuotolinio darbo ir bendravimo, darbuotojai skuba į biurą susitikti su kolegomis, semtis įkvėpimo bei keistis idėjomis. Todėl biuruose po pandemijos bus kuriamos erdvės bendradarbiavimui ir komandiniam darbui, greičiausiai tai įtrauks ir lauko erdves, tokias kaip terasos, balkonai ir sodai, kur darbuotojai galės gauti gryno oro ir natūralios šviesos. Erdvės iš principo bus daugiafunkcinės, naudojamos tiek darbui, tiek laisvalaikiui (t.y. poilsio ir žaidimo kambariai), bei lengvai perkonfigūruojamos, kad būtų galima pritaikyti skirtingiems darbo stiliams ir veikloms (naudojami moduliniai baldai, kilnojamos sienos ir t.t.).

Po pandemijos įmonėms verta persvarstyti realų darbo vietų ir bendradarbiavimo erdvių biure poreikį. Vieni darbuotojai naudosis biure esančiomis erdvėmis susikaupimui, garsui nepralaidžiomis telefono būdelėmis, o lanksčiu grafiku dirbantys darbuotojai susikaupimo reikalaujančias užduotis greičiausiai atliks namuose, tad į biurą ateis tik susitikti ir dirbti su kitais. Apibendrinant situaciją biuruose po pandemijos, galima teigti, jog įmonės, kurios savo darbuotojams suteiks lankstumo ir galimybę kasdien pasirinkti, kur dirbti, susilauks daugiau dėmesio.