Bendradarbystės erdvės: revoliucija šiuolaikinėje darbo vietoje

Pastaraisiais metais mūsų suvokimas apie darbo vietą patyrė didelių pokyčių. Įmonėms taikantis prie pasaulio po pandemijos, yra vieno tipo darbo vietos, kurios per pastaruosius du dešimtmečius nuolatos siūlė ir skatino daugiau lankstumo: tai bendros darbo erdvės („co-working” spaces). Jų kuriama aplinka yra unikali, nes atspindi dalijimosi ir bendradarbiavimo koncepciją. Startuolių atsiradimas ir nuolat augantis nepriklausomo bei laisvai samdomo darbo populiarumas lėmė, kad didžiuosiuose miestuose labai išaugo bendro darbo erdvių paklausa. Rašomasis stalas, kėdė ir geras interneto ryšys šiais laikais yra bemaž viskas, ko reikia daugumai laisvai samdomų darbuotojų. Šiems poreikiams tenkinti atsiradusios bendradarbystės erdvės nejučia išsivystė į kūrybišką ir naujovišką architektūros stilių.

Labai mažai tikėtina, kad sugrįšime prie pasenusio požiūrio į biuro patalpų dizainą. Atvirkščiai, jau dabar matome, kaip darbo vietos yra kuriamos taip, kad padėtų protams susiburti ir laisvai bei saugiai keistis idėjomis. Kabinetai, susitikimų kambariai vis dažniau atsiduria antrame plane, nes darbo vietos tampa lankstesnės.

„Co-working” erdvės paprastai turi atvirą grindų planą su skirtingomis sritimis įvairiems darbo stiliams. Čia galima rasti stovimų stalų, mažų grupių susitikimų erdvių ir atsitiktinių poilsio zonų. Daugelyje bendradarbystės biurų dabar yra įrengtos ir modulinės kabinos su garsui nepralaidžiomis sienomis. Paprastai kabinose yra nedidelis staliukas, kėdės ir prietaisų įkrovimo taškai. Kiekvienas, kuriam reikia privatumo, gali užsukti į būdelę ir susikoncentruoti į savo užduotį arba paskambinti neblaškydamas kitų biure esančių žmonių.

Bendrystės erdvės

Daugelis žmonių nori dirbti bendradarbiavimo erdvėje, nes tai suteikia jiems priklausymo bendruomenei jausmą. Štai kodėl bendro darbo biuruose pamatysite pakankamai erdvės bendrauti: atviros terasos, kavinės, poilsio kambariai, stalo tenisas ir kitos erdvės vis patrauklesnės šiuolaikiniams darbuotojams.

Tradiciniuose biuruose gana mažai vietos darbiniam stresui šalinti. Geriausiu atveju tokie biurai turi kavinę arba rūkymo zoną, kur darbuotojai gali pailsėti. Šiuolaikinėse bendradarbiavimo erdvėse regimos didelės pastangos, kad darbuotojai galėtų susiburti: atsipalaiduoti, žaisti, bendrauti ir valgyti kartu.

Daugelis bendradarbystės erdvių sutelkia dėmesį į konkrečią nišą, kad galėtų prasmingai suburti bendraminčius. Niekas nenori dirbti nuobodžiame biure. Su tinkama biuro aplinka darbas kartu gali būti įdomus ir padidinti produktyvumą.

Sveikata ir sveikata

Jei pasaulinė pandemija mus kažko išmokė, tai parodė, kad mūsų sveikata yra svarbiausia.

Sergantys darbuotojai praranda produktyvumą. Bendradarbiavimo erdvėse pirmenybė teikiama asmens gerovei ir sveikatai, ir dėl rimtų priežasčių. Sveiki ir laimingi darbuotojai yra labiau linkę daugiau prisidėti bei dirbti produktyviai kaip komandos dalis. Dėl šios priežasties daugelis bendradarbystės erdvių į savo dizaino sprendimus integruoja fizinę bei emocinę gerovę skatinančias erdves/veiklas.

Kai kuriose pirmaujančiose organizacijose, tokiose kaip „Uber“, „PwC“, „Google“ ir „Cisco“, populiarėja „Nap pods“. CNN duomenimis, dėl nemigos JAV kasmet prarandamas produktyvumas – 63 milijardai dolerių. Tyrimai rodo, kad trumpas dienos miegas gali padidinti produktyvumą ir padėti darbuotojams geriau dirbti. Kitas pavyzdys – žindymo kambariai, skirti mamoms. Tradiciškai biurai tam naudodavo nenaudojamas patalpas ar net spintas. Specialios erdvės sukūrimas parodo tikrą rūpinimąsi darbuotojų poreikiais ir tai naudinga verslui.

Inovatyvios technologijos

Jokia darbo vieta negali egzistuoti be tinkamos technologijos. Šiuolaikinė darbo jėga technologijas laiko savaime suprantamu dalyku. Jauni darbuotojai namuose yra pripratę prie technologijų, kurių nori ir savo darbo vietoje. Išmanusis apšvietimas, klimato kontrolės automatizavimas, ŠVOK valdymo programos – sąrašas tęsiasi.

Bendradarbiavimo erdvės neretai yra technologiškai pažangesnės nei tradiciniai biurai. 

Veiklos zonos

Dalis bendro darbo erdvių patrauklumo yra renginiai. Darbuotojai dalyvauja veiklose ir įvairiuose renginiuose, kurie puikiai tinka komandos ar tiesiog bendruomeniškumo formavimui. Bendrystės jausmas stiprinamas per veiklas: filmų peržiūros, bendri pietūs, kavos petraukėlės, QA sesijos su svečiais ir lankytojais bei žaidimai. “Co-working” erdvėse neretai yra visoms šios veikloms skirtų patalpų ar zonų. Bendra virtuvė taip pat veikia kaip vieta susibūrimams ir pokalbiams. 

Modulinis požiūris

Lankstumas yra viskas. Bendradarbiavimo erdvėse, kur įmanoma, stengiamasi vengti nuolatinių konstrukcijų ar objektų. Šiuolaikiniuose biurų projektuose vis dažniau naudojami mobilūs baldai, kurie gali būti lengvai perkeliami.

Modulinės sistemos pranašumas yra galimybė prireikus pertvarkyti savo darbo erdvę. Galite greitai pakoreguoti pertvaras, kad sukurtumėte naują darbo zoną arba pasiruoštumėte įvykiui. Anksti besikeliantys žmonės atėję į “co-working” erdvę, gali pakliūti į jogos pamoką, o tie, kurie apsilankys vėliau, susidurs su bendra darbo erdve. Ir, artėjant vakarui, biuro stalai gali tapti mini amfiteatru, suteikiančiu patogią sėdėjimo vietą renginiams. 

Tokiose erdvėse reikia atsižvelgti ir į fiksuotų konstrukcijų, tokių kaip sienos ir grindys, kokybę, akustiką ir ilgaamžiškumą. Aukštos kokybės komercinės kiliminės plytelės paprastai yra protingas pasirinkimas, nes jas nesunku pakeisti labiausiai nusidėvėjusiose vietose. Galima maišyti ir derinti spalvas, kad sukurtumėte norimą efektą ir netgi atskirtumėte įvairiems tikslams naudojamas sritis.

Paskutinės mintys

Keičiasi mūsų bendro darbo būdas, todėl dabar labiau nei bet kada įdomu stebėti kaip “co-working” erdvės inovatyviais metodais įtakoja biuro dizainą ir architektūrą. Pandemija paskatino tiek darbuotojus, tiek verslą tapti lankstesniais ir burtis naujai bendradarbystės erai.