Pasaulio prekybos centro dvynių architektui šiuolaikiniai dangoraižiai nepatiktų

Architektas Minoru Yamasaki pristato projektą

Praėjo jau 16 metų nuo protu nesuvokiamo įvykio Niujorke, kai beveik 3000 gyvybių užgeso dėl teroro išpuolio. Tragediją prisimename su liūdesiu, tačiau kritusių dangoraižių architektūra mums iki šiol yra dar ilgam liks įkvėpimo šaltiniu. Tiesiog nerealu, ką tuo metu (dvyniai buvo pastatyti 1972 m.) architektas Minoru Yamasaki sugebėjo sukurti, nepaisydamas galiojančių tradicijų ir priešiškų vertinimų.

 

Pirmoji pasaulyje konstrukcija

Philippe Petit tarp dangoraižių

Plieninė vamzdinė dangoraižių konstrukcijos sistema radikaliai skyrėsi nuo kitų tuo metu naudojamų pastatų konstrukcijų. Išorinės sienos buvo konstruojamos iš tampriai tarpusavyje sujungtų plieninių kolonų – būtent šios sienos buvo pagrindinės, laikančios visą pastatą. Pastato viduje laikančios konstrukcijos buvo projektuojamos tik lifto šachtos ertmėje. Tai leido palikti itin daug atviros erdvės pastato vidaus erdvėse. Minoru Yamasaki atvirai pasisakė prieš stiklines konstrukcijas – jo pastatų išorinės sienos buvo tvirtos, sunkios, o dideli langai atsidurdavo tik tam tikrose zonose – apžvalgos aikštelėse, restoranuose ar poilsio zonose. Visur kitur pastato gyventojus su pasauliu jungia nedideli langai, tapę savotiška architekto vizitine kortele.

Šiuo požiūriu mes su Minoru Yamasaki sutinkame visais įmanomais procentais. Tiesa, sakoma, jog toks bruožas architektui susiformavo dėl asmeninių paskatų, mat jis beprotiškai bijojo aukščio. Tačiau mes tokiuose sprendimuose įžvelgiame daugiau logikos nei tik nuolaidžiavimą fobijoms – tai yra atsakinga, tvari architektūra. Tai pastatai su kevalu, o ne griaučiais – tai yra požiūris, kurio šiandien dažnai stinga ir kurį savo darbais skatiname.

 

Evakuacijos sprendimai, išgelbėję gyvybes

Be unikalios konstrukcijos, Pasaulio prekybos centro dangoraižiai pasižymėjo unikalia liftų sistema. Tuo metu joks kitas pastatas pasaulyje neturėjo tokios efektyvios ir greitai judančios liftų sistemos. Vietoj įprastai liftams įrengiamos erdvės pastato viduryje, Minoru Yamasaki suprojektavo tris, tarpusavyje susijusias sistemas, dedikuotas skirtingiems pastato blokams pagal aukštą. Tai padėjo sutaupyti net 70 proc. ploto, paprastai skiriamo liftams įrengti. Negana to, toks pastate judančių žmonių srauto išskaidymas turėjo reikšmingos įtakos evakuacijai tą lemtingą dieną.

 

Šiandien

Rolf Bruggink šviestuvai, įkvėpti dangoraižių

Šalia dvynių iškilusiame naujame dangoraižyje vis dar vyksta vystymo darbai, o žymieji dvyniai atgimsta naujomis formomis, taip tęsdami savo istoriją. Štai kad ir olandų dizaineris Rolf Bruggink, kuriantis originalius šviestuvus, kurie atkartoja dangoraižių architektūrą gerokai mažesniuose, tačiau tiksliai proporcijas atitinkančiuose dizaino kūriniuose.

Amerika, o ir visas pasaulis terorizmui siunčia labai aiškią žinią – su terorizmu reikia kovoti laisve ir drąsa. Su tokiomis mintimis šiandien ir kuriame ateities planus, dėkodami likimui už įkvepiančias pamokas ir istorijas.

 

#NeverForget