Kalupio vandens pažintinis takas (Viekšniai, Lietuva)

Objektas: Kalupio vandens takas
Užsakovas: Ventos regioninio parko direkcija
Vieta: Kalupio paupys, Viekšniai, Lietuva
Plotas: 18 000 kv. m
Stadija: Parengtas techninis projektas, įgyvendinama
Įvertinimai: I vieta konkurse
Metai 2012

Situacija. Kalupio vandens pažintinis takas yra atvira teritorija: joje miestelėnai ir miesto svečiai gali leisti laiką bet kuriuo metų laiku. Esama išsilaikiusi gamtinė situacija laikoma teritorijos privalumu. Visą esamą teritoriją galima skirstyti į tris dalis, kurios suskaido slėnį: natūraliais medžiais apaugusi teritorija sklypo šiaurės rytuose, kūdra bei pieva pietryčiuose. Šios trys dalys projektiniuose sprendiniuose laikomos pagrindu takams įrengti bei naujoms funkcijoms kurti.

Idėja. Projektuojama dviejų takų grupė, įrėminanti Kalupio slėnį. Takų jungimosi vietomis yra kuriamos uždaros erdvės skirtingoms funkcijoms ar jų grupėms. Norint sužadinti smalsumą, siekėme rasti neįprastą sistemą. Ji ne tik nuosekliai pasakotų apie kraštovaizdį vienas po kito išdėstytų stendų pagalba, bet ir leistų lankytojams patiems dalyvauti pažinimo procese.

Suformuoti priėjimai prie Kalupio upelio leidžia grožėtis upeliu ir pajausti vandenį tiesiogiai. Siekiant į taką pritraukti lankytojų srautus, paversti jį kasdien lankytina ir naudojama vieta, jis yra įtraukiams į miestelio urbanistinę struktūrą. Takas zonuojamas pagal pasakojamas temas apie vandenį. Kiekvieną temą apibūdina meninė, skulptūrinė, techninė kompozicija ar skulptūra. Apie kiekvieną iš šių objektų yra dėstomi suolai, formuojamos platformos poilsiui ir stendų pažinimui. Stenduose informacija pateikiama labai glaustai, labiau grafiškai – vaikams didelės apimties tekstai smalsumo nežadina. Visi taką sudarantys elementai gaminami iš regionui būdingo medžiagiškumo: medienos. Aukščio perkritimai take sprendžiami nuožulnomis taip suteikiant galimybę neįgaliesiems pažinti Kalupio apylinkes.